Őszi számvetés

Szerző: Karsai Szilvia

A cikk megjelent: 2021. augusztus 30., Helló Magyar

Link: https://hellomagyar.hu/2021/08/30/oszi-szamvetes/

Őszi számvetés

Hagyományosan az újév a fogadalmak, a megújulás időszaka. Azonban felfrissülni, életmódot váltani, vagy éppenséggel visszatekinteni és önvizsgálatot tartani nem csak nagy és konvencionális mérföldkövek, például születésnapok, évfordulók alkalmával lehet. Új lendületet akár egy új hónap vagy hét kezdetével is nyerhetünk. Az ősz beköszönte is kiváló apropót kínál ahhoz, hogy a természet befelé fordulásával és elcsendesedésével párhuzamosan mi is egy kicsit önmagunk, belső világunk felé forduljunk.

Az ősz a befelé fordulás időszaka

A régi korok embere saját életvitelét is a természet körforgásához igazította. Az évszakok sorában az ősz és a tél az az időszak, amikor hidegebbre, komorabbra fordul az időjárás.

Ősszel kintről befelé húzódunk, a belső terek és a belső élmények irányába.

A természet elcsendesedik, a zsongás, a nyüzsgés helyét átveszi szépen lassan az avarropogás, pocsolyák loccsanása, majd a tűz pattogása.

Az ősz számvetés időszaka

Az év ezen szakasza egyúttal a szüret, a betakarítás ideje is. Ilyenkor szemügyre vesszük a termést, és értékeljük a befektetett munkát.

Ezzel párhuzamosan a lelki folyamatainkra, eredményeinkre is visszatekinthetünk.

Milyen dolgokat értünk el, miben fejlődtünk, milyen irányba haladtunk az év első kétharmadában.

Az ősz megújulás időszaka

Ezt a visszatekintést az is segíti, hogy a lombhullás és a természeti világ elkomorodása az elmúlást is eszünkbe juttatja.

A természet múlandósága a mi nézőpontunkat is új perspektívába helyezi.

Az élet elillanásának tükrén keresztül talán valamelyest könnyeb meglátni a valóban értékes dolgokat, meghozni a valóban fontos döntéseket, és elengedni a lényegtelen dolgokat. Hogy a régi dolgok helyét átvehesse valami új, ahogyan a lehullott levelekét a tavaszi rügyek.

Hogyan csináljuk?

Mind a visszatekintés, mind az élettervezés a segítő technikák ellenére is egy szubjektív műfaj, mindenkinek másképp esik jól és másképp hasznos. Van, aki a képnézegetésekre, más a versírásra vagy a naptár lapozgatására esküszik. Olyanok is akadnak, akik a visszatekintést mintegy apropóként használják arra, hogy fogadalmakat tegyenek, új célokat tűzzenek ki maguk elé vagy nagyobb távlatokban vázolják fel az ideális jövőbeli élettervüket.

Manapság, hogy az önmegvalósítás korát  éljük, rengeteg élménystrukturáló módszer hozzáférhető.

Éppen ezért, a következőkben hat általános „szabályt” igyekszünk megtalálni, amely azonos a különböző módszerekben, és amelyek mind a visszatekintő, mind a jövőbeli tervező folyamatokat támogathatják.

1. Békés, nyugodt környezet

Önmagunkhoz akkor tudunk leginkább kapcsolódni, ha ehhez adottak a körülmények. Keressük meg azt a helyet a lakásban vagy a városban, ahol leginkább vissza tudunk vonulni. Különféle eszközökkel is rásegíthetünk, például egy forró itallal, inspiráló zenével, színes filcekkel. A zavartalanság megőrzése érdekében némítsuk le a telefont.

2. Visszatekintést segítő eszközök

Vedd körül magad olyan online vagy offline eszközökkel, emlékekkel, amelyek segítik az elmúlt időszak felidézését. Lehet ez internetes képmegosztótól kezdve, a daily log mobil applikációkon vagy a lepréselt virágszirmon keresztül a kiürült parfümös üvegcséig bármi – a lényeg, hogy fogódzót jelentenek az élményeid, emlékeid felidézésében. Többen külön időt szentelnek ezeknek az emlékeknek a rendszerezésére, albumba gyűjtésére is. Ahogyan az is egy közös javaslata a módszereknek, hogy  a saját eredményeink, büszkeségeink mementóit (pl. fényképek, üzenetcetlik, érmek, díjak) a hétköznapok során is jól látható helyen érdemes tartani.

3. Jövőre hangolódást segítő eszközök

Az álmodozás a tervezés előszobája. Ezt a folyamatot is sokféleképpen serkenthetjük. Egy jó zene, újságkivágások, inspiráló Pinterest képek, példaképként tisztelt személyek életrajzai mind alkalmasak lehetnek arra, hogy a korlátokat egy időre félretegyük és szabadon ábrándozzunk a lehetséges jövőbeli irányokon.

4. Vizualizálás

A legtöbb módszer építőeleme, hogy a sokáig csak fejben és szívben létező gondolatokat, érzéseket megfogható, látható, szabad szemmel is érzékelhető formára váltsuk. Az őszi, elcsendesülő időszak egyaránt alkalmas belső gondolataink kiírására, vagy a fényképek albumokba, mappákba rendezésére és a jövőbeli énünk tablójának megtervezésére. Gyakori technika a lakás sűrűn látogatott pontjára kihelyezett vision board is, amely konkrét formát ad az elképzeléseinknek, és a szemünket minden nap a célon tartja. Egyes módszerek még tovább mennek: szerintük sokat segít, ha fogadalmaidról a környezetedet is tájékoztatod, hiszen ez megnehezíti, hogy később vissza vond az ígéreted, másrészt a közösség támogatása igazán jó hajtóerő lehet számodra a nehezebb napokon.

5. Baby steps üzemmód

A tudatos változtatás, az életmódváltlás a közhiedelemmel ellentétben ritkán megy radikális ugrásokkal. Minden nap tehetsz azonban valamit, ami közelebb visz a célodhoz. A visszatekintést, tervezést célzó módszerek ezért többnyire osztoznak abban az elképzelésben, hogy a nagyobb dolgokat érdemes először kisebb lépésekre, összetevőkre bontani, az éves tervek helyett célravezetőbb negyedéves vagy akár heti, napi tervezési időszakban gondolkodni. A kisebb elemek kevésbé ijesztőek, sokkal kézzelfoghatóbbak, és hamarabb keltik bennünk az előrelépés, a haladás élményét.

6. Együtt könnyebb

Mint számos dologban, az életmódváltásban, a megújulásban is segít, ha támogató társak vesznek körül, és nem kell egyedül megtennünk az erőfeszítéseinket. Aki tehát az őszi visszatekintésre vagy új fejlődési irányok meghatározására készül, messzebbre juthat, ha mindezt barátokkal, klubtársakkal teszi.

Bár a szeptember első fele sokaknak még a legkevésbé sem idézi a kandallótűz előtt kortyolgatott gőzölgő fahéjas tea képét, bármilyen hihetetlennek is tűnik most:  az őszi munkakezdés, az albérletkeresés, az iskolakezdés időszaka is napokon belül elrendeződik, hogy átadja helyét az új évszaknak és az új életfeladatoknak. Álljunk meg hát egy pár pillanatra, és nézzünk rá, hogy hol is tartunk az úton, és merre igyekszünk továbbhaladni.