Love bombing – Érzelmi manipuláció a párkapcsolatban

Sűrű üzenetváltások, bókok és ajándékok halmaza – akárcsak egy romantikus filmben. Ugye milyen jól hangzik? Vagy mégsem? A love bombing angol kifejezés egy olyan manipulatív taktikát takar, amely főleg párkapcsolatokra jellemző. 

Mi a love bombing?

A love bombing (szeretetbombázás) olyan viselkedésmintázat, amely jellemzően egy kapcsolat – gyakran párkapcsolat – kezdetén jelentkezik. Az egyik fél folyamatosan ajándékokkal, bókokkal és grandiózus gesztusokkal árasztja el a másikat.
Az ilyen típusú viselkedés célja gyakran a másik fél érzelmi kötődésének gyors kialakítása, valamint az irányítás és befolyás megszerzése a kapcsolatban.
Családi és baráti kapcsolatokban is előfordulhat a jelenség.

Mi nem love bombing?

Nem minden love bombing, ami annak látszik. De akkor hogyan különböztethetjük meg az igazi vonzalmat a szeretetbombázástól?
A valós vonzalom kölcsönös, és olyan ütemben kell kibontakoznia, amely mindkét fél számára kényelmes. A szeretetbombázás ezzel szemben hajlamos egyoldalúnak tűnni, ráadásul az egyik fél olyan tempót diktál, amely a túlterheltség érzetét keltheti a másikban.

Jelei

Ha love bombing áldozata vagy, a jelek sokkal hamarabb tűnhetnek fel mások számára, mint számodra.

  • A partner túlzott igénye a folyamatos együttlétre.
  • Nagyvonalú ajándékok sokasága, különösen a kapcsolat elején.
  • Korai, gyakori és/vagy szélsőséges szerelmi vallomás (például: „Szeretlek”, „Te vagy a lelki társam” az első randin).
  • Az egyik fél állandó dicsérete és figyelme, ami korlátozónak és fojtogatónak érződhet.
  • Gyors elköteleződésre törekvés; egy romantikus kapcsolatban például azonnal a házasság vagy az összeköltözés felvetése.
  • A másik fél határainak ignorálása, átlépése.

Ha valaki ismételten átlépi a kijelentett határokat – még akkor is, ha azt állítja, hogy pozitív indítékai vannak –, az szintén manipulatív szándékra utalhat.

A love bombernek továbbá nincs önreflexiója a saját viselkedésével kapcsolatban – vagyis, ha szembesítjük azzal, hogy mi kellemetlenül érezzük magunkat ezekben a helyzetekben, akkor vagy megsértődik, vagy visszautasítja a visszajelzésünket.

A love bombing 3 fázisa

(1) Idealizálás – amikor a love bomber piedesztálra emel és levesz a lábadról.

(2) Leértékelés – amikor megjelenik a féltékenység és a hangulatingadozások: az egyik pillanatban kedves, a másikban valamilyen módon bántalmaz.

(3) Elhagyás – amikor megpróbálsz határokat szabni, és szembesíteni a partnert a káros viselkedésével, aki erre többféle módon reagálhat: nem vállalja a felelősséget vagy akár szakíthat is.

 

Hogyan kezeljük a love bombingot?

A kapcsolat lelassítása: Adjunk és kérjünk is időt a kapcsolat alakulására. Szánjunk időt a másik megismerésére, és hagyjuk, hogy a kapcsolat természetes módon fejlődjön.

A saját határaink meghúzása: Szabjunk egyértelmű határokat – a szükségleteinknek és igényeinknek megfelelően (pl. csak hetente egyszer szeretnél találkozni a másikkal).

Lépj tovább, még ha nehéz is. Bár lehet, hogy még mindig kötődsz a másik személyhez, vagy bűntudatot érzel, amiért „elhagytad” őt, ne feledd, hogy semmi sem fontosabb, mint önmagad szeretete. A mérgező kapcsolat befejezése nagy mértékben hozzájárul a mentális jóllétedhez. Lehetséges, hogy az önmagadért való kiállás kihívásokat jelent. Ne félj a támogató kapcsolataidra támaszkodni, amíg kiszabadulsz a helyzetből!

 

 

A bejegyzés forrása: https://www.instagram.com/p/DCL18P5t-4k/
A bejegyzést készítette:Frikker Gabriella, Pszichodiák Alapítvány
A szerző bejegyzései: https://www.instagram.com/explore/tags/pszichodiakfg/
Pszichodiák Alapítvány bejegyzései: https://www.instagram.com/pszichodiak/
Pszichodiák Alapítvány Szerkesztőség

 

Hivatkozás formája:
📚 Frikker G. (2024). Love bombing – Érzelmi manipuláció a párkapcsolatban. Pszichodiák Alapítvány, Budapest, 2024.11.10.

 

❓ Miről olvasnál még szívesen?
Írd meg nekünk!

 

Felhasznált forrás:
▫️ Beri, R. (2024). A Study on Love Bombing, Narcissism and Emotional Abuse among Young Adults in Relationship and Situationship. International Journal of Interdisciplinary Approaches in Psychology, 2(6), 22-46
▫️ Strutzenberg, C. C., Wiersma-Mosley, J. D., Jozkowski, K. N., & Becnel, J. N. (2017). Love-bombing: A Narcissistic Approach to Relationship Formation. Discovery, The Student Journal of Dale Bumpers College of Agricultural, Food and Life Sciences, 18(1), 81-89.

 

🔎 Olvass tovább a témában!

🟣 Manipuláció mesterfokon – A gázlángolásról
🟣 A manipuláció művészei
🟣 Miről mesél a dalszöveg? Mérgező kapcsolat

🔵 Társas kapcsolatok Rovat
🔵 Párkapcsolatok Rovat
🔵 Érzekmek Rovat