Az okostelefonunk mindig ott lapul a zsebünkben: segítségével tájékozódunk, elütjük a várakozással töltött időt, kapcsolódunk egymáshoz, ugyanakkor el is szigetelődünk. Vajon használhatjuk-e a mobiljainkat a mentális egészségünk megőrzésére is? 2. rész.
Emlékszel?
Egy korábbi bejegyzésünkben ismertettük a mentális egészséggel foglalkozó telefonos applikációk hatásait, illetve 2 alkalmazást is bemutattunk.
Ebben a részben további 3 alkalmazásról olvashattok, melyek ingyenesen letölthetőek iOS és Android rendszerekre egyaránt, angol nyelven.
❗ Pro tipp: Akár újévi fogadalomnak is tökéletes, hogy az állandó doomscrolling helyett a mentális egészségünkre fordítsuk a képernyőidőnket!
❗ Fontos! Egyetlen alkalmazás sem képes diagnózis felállítására és nem helyettesítik a terápiás kezelést! Hosszan fennálló mentális problémák esetén forduljunk szakemberhez!
Moodfit
A Moodfit több, mint egy egyszerű stressz app: segítségével megérthetjük, hogy mi befolyásolja a hangulatunkat, felfedhetjük, mi történik az idegrendszerünkben, ami hatással lehet az érzéseinkre, gondolatainkra, viselkedésünkre. Kialakíthatjuk saját céljainkat, vagy az alapértelmezettek közül is választhatunk – ezek többnyire a hangulat, alvás, hála és táplálkozás köré szerveződnek.
Az app tehát kombinálja a fizikai aktivitást a mentális relaxációval, így téve teljessé az egészséges életmódot.
Tudtad?
A kognitív viselkedésterápia (CBT) alapelveit használja, mint például a gondolatnapló, a mindfulness, a meditáció és a hálanapló, melyek elősegítik a depresszió, a stressz és a szorongás okozta hangulati ingadozások kezelését.
Finch
Finch egy kismadár, akinek mi viseljük gondját – azáltal, hogy önmagunkról is gondoskodunk. Az általunk meghatározott célok teljesítésével különböző jutalmakban részesülünk, emellett légzőgyakorlatok, hangulatnaplózás, önreflexiós feladatok sokaságából választhatunk.
Tudtad?
Meghívhatunk barátokat is, akikkel egymást támogatva járhatjuk a fejlődés útját.
Daylio
Az appban napló jelleggel, személyes megjegyzésekkel követhetjük nyomon szokásainkat és cselekedeteinket, majd megfigyelhetjük, hogy ezek milyen hatással voltak a hangulatunkra.
Az alkalmazás részletes statisztikákat készít, amelyek segítségével mérlegelhetjük, hogy mely tevékenységek szolgálják leginkább a saját jóllétünket, és milyen szokásoknak érdemes kisebb teret adnunk a napjainkban.
Tudtad?
Egy korábbi bejegyzésünkben részletesen foglalkoztunk a Daylio-val: link
Összességében elmondható, hogy az applikációk elősegíthetik a mentális jóllétet és a terápiás folyamathoz való könnyebb alkalmazkodást – akár egyfajta hidat szolgáltatva a terápiás ülések között.
Ugyanakkor fontos, hogy az applikációk használata tudatos legyen, és a felhasználók tisztában legyenek azok korlátaival.
Emlékeztető
Egyetlen alkalmazás sem képes diagnózis felállítására és nem helyettesíti a terápiás kezelést! Tartósan fennálló mentális problémák esetén forduljunk szakemberhez!
A bejegyzés forrása: https://www.instagram.com/pszichodiak/p/DEWkQPWN41C/
A bejegyzést készítette: Frikker Gabriella, Pszichodiák Alapítvány
A szerző bejegyzései: https://www.instagram.com/explore/tags/pszichodiakfg/
Pszichodiák Alapítvány bejegyzései: https://www.instagram.com/pszichodiak/
Pszichodiák Alapítvány Szerkesztőség
Hivatkozás formája:
📚 Frikker G. (2025). Pszichodlógia a zsebedben 2. Pszichodiák Alapítvány, Budapest, 2025.01.03.
❓ Miről olvasnál még szívesen?
Írd meg nekünk!
📚 Felhasznált forrás:
▫️ Chandrashekar, P. (2018). Do mental health mobile apps work: evidence and recommendations for designing high-efficacy mental health mobile apps. Mhealth, 4.
▫️ Giota, K. G., & Kleftaras, G. (2014). Mental health apps: innovations, risks and ethical considerations. E-Health Telecommunication Systems and Networks, 2014.
🔎 Olvass tovább a témában!
🟣 A Daylio applikációról – Kövesd nyomon a hangulatod egyszerűen!
🟣 A naplózás jótékony hatása
🟣 4 napi rutin az önbecsülésed javítására
🟣 Minden nap egy lépés a mentális egészség felé
🔎 Böngéssz kapcsolódó rovatainkban az Instagramon!
🔵 Online Tér Rovat
🔵 Öngondoskodás Rovat
🔵 Érzelmek Rovat
🔵 Önfejlesztés Rovat