Hogyan válhatott ez a papírból hajtogatott madár a remény és a béke szimbólumává? Az origami világnapja alkalmából (október 24.) az origami daruról hoztunk nektek egy bejegyzést.
Honnan ered?
Japánban a daru és a hosszú élet közötti feltételezett összefüggés miatt már évszázadok óta szimbólummá vált a papírból hajtogatott madár. Ugyanis egy japán legenda szerint a darvak 1000 évig élnek.
A daru elkészítése során utolsó lépésként bele kell fújni a papírba. Sokan úgy gondolták, hogy ezáltal a személy lelkének egy része is belekerül a papír madárba. A daru vízre helyezése pedig azt a célt szolgálta, hogy eltávolítsa és elűzze a gonoszt a személytől.
Hogyan függ össze a reménnyel?
A remény szimbólumává egy japán kislány története által vált. Sadako Sasaki, aki csupán 2 éves volt a hiroshimai atomrobbanáskor, 12 évesen a robbanás utóhatásaként kialakuló leukémiában hunyt el.
Kórházban töltött ideje alatt a hosszú élet után vágyakozva elhatározta, hogy 1000 origami darut készít. Az ő története révén vált elterjedtté az a hiedelem, mely szerint 1000 origami daru hajtogatása valóra vált egy kívánságot.
Miért fontos a remény?
A remény olyan pozitív gondolkodási mód, amelynek két összetevője van: a saját hatóerőnkben való hit és az ezáltal kialakuló bizalom abban, hogy céljaink elérhetők különböző lehetőségeken keresztül.
A remény egy hatékony megküzdési stratégia lehet, amely segít nehéz helyzetek (például veszteség, szenvedés, bizonytalanság) átvészelésében, az alkalmazkodásban és a kívánt célok elérésében. Segítségnyújtás esetén a remény lehetővé tétele és fenntartása alapvető fontosságú.
Szimbólumok jelentősége
A szimbólum egy olyan dolog, amely összefüggés, asszociáció révén valami mást képvisel. A szimbólumok nagyon fontos külső forrásai a reménynek. Így segíthetik a reményt elérhetőbbé tenni.
A bejegyzés forrása: https://www.instagram.com/pszichodiak/p/DBiNv1CsUdJ/
A bejegyzést készítette: Szemerédy Írisz, Pszichodiák Alapítvány
A szerző bejegyzései: https://www.instagram.com/explore/tags/pszichodiakí/
Pszichodiák Alapítvány bejegyzései: https://www.instagram.com/pszichodiak/
Pszichodiák Alapítvány Szerkesztőség
Hivatkozás formája:
📚 Szemerédy Í. (2024). Origami daru: a remény szimbóluma. Pszichodiák Alapítvány, Budapest, 2024.10.25.
❓ Miről olvasnál még szívesen?
Írd meg nekünk!
📚 Felhasznált forrás:
▫️ Chu-Hui-Lin Chi, G. (2007, March). The role of hope in patients with cancer. In Oncology nursing forum (Vol. 34, No. 2).
▫️ Lockhart, C., & Anania, A. (2011). Origami Creations Bring Peace and Hope to Patients in Transplantation Unit. Clinical Journal of Oncology Nursing, 15(1).
▫️ Schiavon, C. C., Marchetti, E., Gurgel, L. G., Busnello, F. M., & Reppold, C. T. (2017). Optimism and hope in chronic disease: a systematic review. Frontiers in psychology, 7, 2022.
▫️ Janes, D. P. (2023). Origami Networks: The Meaning and Social Power of Sadako’s Paper Cranes.
🔎 Olvass tovább a témában!
🔵 Érzelmek-rovat