Miért jó program a társasjátékozás?

A legtöbben gyerekként legalább egy-két féle társasjátékkal találkoztunk, sokan pedig felnőttfejjel szeretjük meg igazán ezt a fajta időtöltést. De miért is szeretjük ennyire őket, és miért jó, hogy így teszünk?

Univerzálisan szerethető szórakozás

A társasjátékok annyira sokfélék lettek az évek során, bármilyen korosztály, bármilyen kulturális háttérrel megtalálhatja magának a hozzá illő játékot. Ahogyan társasjáték a Sakk, ugyanúgy társas a sokaknak túl alpári Cards Against Humanity is, ahogy a kooperatív játékok is, mint a játék legyőzésére fókuszáló játékok – például A Tiltott Sziget és folytatásai.

 

Gyerekek és a játszás

Gyerekként a szülőkkel, testvérekkel való közös játék egy kedvelt elfoglaltság, és sokat is tanulnak belőle a lurkók. Többek között segít fejleszteni a szociális készségeket, növeli az önbizalmuk, kéz-szem koordinációt, finommotorikus készségeket, koncentráció időtartamát, rugalmas gondolkodást, és a feladatfókuszú gondolkodást.

 

Szociális készségek fejlesztése

A gyerekek a játékok során megtanulnak türelmesek lenni, megtanulják kivárni a sorukat, osztozkodni, feldolgozni azt, hogy nem nyerhetnek mindig, problémát megoldani, kompromisszumokat kötni és beszélgetéseket kezdeményezni. Ezek mellett megtanulnak rugalmasnak lenni és együttműködni másokkal.

 

Konstruktív szaBadidő

Felnőtt fejjel jó közös program a szeretteinkkel, barátainkkal, jó lehetőség a személyes időtöltésre. Jó menekülést jelentenek a rohanó mindennapokból, ahol más, a valóságtól elrugaszkodott helyzetekbe tudunk kerülni. Nemcsak szórakoztató, de egy egészséges módja a kikapcsolódásnak.

 

Hosszú távú befektetés

Mi emberek élvezzük a kihívásokat, a játékok (nem csak a társasjátékok) jó terepet biztosítanak arra, hogy új sikereket szerezzünk, növelve az elégedettségünket. Ugyan elsőre nagyobb befektetés lehet bevásárolni társasjátékokból, de a többször játszhatóság miatt egy olcsó szórakozást jelentenek. Illetve a csere-bere és továbbadás is jól működik.

 

Fejleszti a kognitív funkciókat

Mindamellett, hogy kikapcsolnak, az agyunkat is dolgoztatják, ezzel a kognitív képességeinket is fejlesztve, szinten tartva. Többek között a társasok dolgoztatják a memóriát és a felelevenítő funkciókat, a stratégiai gondolkodást, tervezést, a probléma-megoldó képességeket, a szókincsünket, a számolási készségeket és az erőforrások kezelését.

 

Jó a lelkünknek.

Egy ajándékba adott társasjátékkal amellett, hogy közös élmények lehetőségét adjuk egy szórakoztató játék formájában, még a mentális egészségünket is támogathatja.

 

A bejegyzés forrása: https://www.instagram.com/pszichodiak/p/DD_ZHCeqDvp/
A bejegyzést készítette: Fekete Anna, Pszichodiák Alapítvány
A szerző bejegyzései: https://www.instagram.com/explore/tags/pszichodiakfa/
Pszichodiák Alapítvány bejegyzései: https://www.instagram.com/pszichodiak/
Pszichodiák Alapítvány Szerkesztőség

 

Hivatkozás formája:
📚 Fekete A. (2024). Miért jó program a társasjátékozás?. Pszichodiák Alapítvány, Budapest, 2024.12.25.

 

❓ Miről olvasnál még szívesen?
Írd meg nekünk!

📚 Felhasznált forrás:
▫️ O’Neill, D. K., & Holmes, P. E. (2022). The Power of Board Games for Multidomain Learning in Young Children. American Journal of Play, 14(1), 58-98.
▫️ Manhattan Psychology Group – The Benedits of Board Games
▫️ Joyful Games (2023), The Psychology Behind Board Gaming: Why We Love to Play

 

🔎 Olvass tovább a témában!
🟣 A Flow – Hogyan érhetjük el a tökéletes élményt?
🟣 Horgolással a mentális egészségért
🟣 Hogyan hatnak ránk a karácsonyi filmek?

 

🔎 Böngéssz kapcsolódó rovatainkban az Instagramon!
🔵 Társas kapcsolatok Rovat
🔵 Gyermek Rovat
🔵 Család Rovat
🔵 Karácsony Rovat
🔵 Tél Rovat
🔵 Ünnep Rovat
🔵 Érdekességek Rovat
🔵 Rekreáció Rovat
🔵 Hobbi Rovat