Miért jó kifejezni, amiért hálás vagy? Mutatjuk!

Vajon milyen előnyei vannak, ha kifejezed a hálád? És milyen formában teheted meg? Íme, egy kedves emlékeztető a hála kifejezésének fontosságáról!

De először: mi is az a hála?

Komplexitása miatt nincsen egységes definíció, ráadásul a vallásokban teljesen másképp tekintenek rá, mint ami pszichológiai értelemben.

Itt most egy olyan társas érzelemnek tekintjük, ami akkor alakul ki, amikor azt észleljük, hogy a másik cselekvése számunkra előnnyel jár.

 

A hála érzése

Ez az érzelem alapvetően más személyekre irányul, de a tárgya lehet nem emberi is, például az Isten, állatok vagy a sors.
Fontos elkülöníteni más pozitív érzésektől, például az áhitattól, az együttérzéstől, a lelkesültségtől.

 

Egyszeri érzés?

Felléphet éppen jelen lévő érzelmi állapotként, egy konkrét esemény kapcsán, melyhez ki kell értékelnünk az adott szituációt.
Stabil vonásnak is tekinthetjük, ilyenkor akár egy apró gesztus is elegendő, az élet számos területén, gyakrabban megjelenhet.

 

A hálakifejezés hatásai

• növeli az élettel való elégedettséget
• fokozza a jóllét érzését
• csökkenti a negatív érzések számát

Akik hajlamosak gyakran hálát érezni, azoknál csökken a depresszió és a szorongás esélye, valamint empatikusabbak, segítőkészebbek és a kapcsolataikra is jó hatással van.

 

Mutasd ki gyakrabban!

A pozitív hatásai miatt érdemes olyan stratégiákat, gyakorlatokat alkalmazni, amik által gyakrabban tudunk hálásak lenni akkor is, ha ez alapból nem megy olyan könnyen. Egy kutatásban 3 ilyet azonosítottak, lapozz, és mutatjuk!

 

1/ A hálanapló

A módszer lényege, hogy rendszeresen (pl. minden este) írjunk le pár dolgot, amiért az időszakban (pl. aznap) hálát éreztünk.
Általa optimistábbak lehetünk, valamint erősíti az élettel való elégedettséget.

Iskolás korban is hasznos, a hálanaplót író diákok általában pozitívabban állnak tanulmányaikhoz.

 

2/ Koncentrálás a pozitív dolgokra

E stratégia szerint az élményeink közül a pozitívakra fókuszálunk, pl. azokat a nyári emlékeinket idézzük fel, amikért hálát érzünk.

Hálát meditáció közben is gyakorolhatunk, pl. úgy, hogy magunk elé képzelünk egy személyt, aki felé áramlik a hálánk, és ezáltal mélyebben átélhetjük azt.

 

3/ Hálalátogatás

A hála kifejezése a viselkedésben is megnyilvánulhat. Minden ide tartozik, amiben cselekvéseinkkel, közvetlenül fejezzük ki hálánkat egy másik személynek, pl. látogatás. A látogatást kiegészítheti a hálalevél írása, melyet fel is olvashatunk a másiknak. A hála e fajta kifejezése nagyobb szintű boldogsággal és alacsonyabb szintű depresszióval járhat együtt, még a levél átadása után egy hónappal is.

 

 

👉 A bejegyzés forrása: https://www.instagram.com/p/DANrEwvM61H/

👉 A bejegyzést készítette: Vajas Zsuzsanna, Pszichodiák Alapítvány

👉 A szerző további bejegyzései:  https://www.instagram.com/explore/tags/pszichodiakzs/

Pszichodiák Alapítvány bejegyzései: https://www.instagram.com/pszichodiak/

Pszichodiák Alapítvány Szerkesztőség

 

Hivatkozás formája:

📚 Vajas Zs. (2024). Miért jó kifejezni, amiért hálás vagy? Mutatjuk! Pszichodiák Alapítvány, Budapest, 2024.09.22.

 

❓ Miről olvasnál még szívesen?

Írd meg nekünk!

 

📚 Források:
▫️ Sonja Lyubomirsky (2008). Hogyan legyünk boldogok? Életünk átalakításának útjai tudományos megközelítésben. Ursus Libris, Budapest
▫️ Wood, A.M., Froh, J.F., & Geraghty, A.W.A. (2010). Gratitude and well-being: A review and theoretical integration. Clinical Psychology Review, 30(7), 890—905
▫️ Magda, N. B. (2013). A hála pszichológiája [The psychology of gratitude]. Mentálhigiéné és Pszichoszomatika, 14(2), 139–165.
▫️ Ferenczi, Andrea. (2020). A hála szerepe lelki, mentális és fizikai egészségünkben. 65. 211-230. 10.24193/subbtref.65.1.12.