Sokak véleménye megoszlik azzal kapcsolatban, hogy egyáltalán indokolt-e az angolszász kultúra egyik legkedveltebb ünnepét, a halloweent meghonosítani hazánkban, ezzel esetleg elvonva a figyelmet az elhunytakról való csendes megemlékezésről.
Az látható, hogy a halloween vidám hangulata hazánk fiataljait egyre inkább megnyeri a kreatív tökfaragással és beöltözős mulatságokkal. Ezzel szemben akár unalmasnak és túl szomorúnak is láthatják a saját keresztény ünnepüket. Az idősebb vagy hagyománytisztelőbb generáció pont ezt látván tekint bosszúsan a halloween betolakodására, mert ezzel a fiatalok elfelejtik, hogy miről is kell megemlékezni ezen napokon.
Mikor mit ünneplünk?
Mivel sokak fejében a 3 egymást követő ünnep összemosódik, ezért érdemes előbb tisztázni, hogy melyik nap mit is ünneplünk.
- Október 31. – Halloween: eredetileg kelta Samhain ünnep, a kelta újév kezdete. A szó jelentése: “All Hallows’ Eve”, azaz mindenszentek napja előtti este.
- November 1. – Mindenszentek: Az elhunyt szentekről való megemlékezés napja. Mivel a naptárban nem jutott minden szentre külön ünnepnap, ezért hozta létre az egyház ezt a napot. Szintén kelta hagyományokhoz köthető, amit a keresztény közösség átvett és saját jelentéssel töltött meg.
- November 2. – Halottak napja: a saját elhunyt szeretteinkről való megemlékezés napja. A halottak tisztelete számos ősi, pogány szokásban jelen volt, amit a keresztény egyház is átvett.
Mi a szokás halloweenkor?
A hiedelem szerint ezen a napon a legvékonyabb a választóvonal az élők és holtak világa között. Az eltávozott lelkek ezt kihasználva megpróbálnak visszatérni a világunkba úgy, hogy beleköltöznének az élők testébe. Ezt megakadályozva öltöztek be az emberek mindenféle félelmetes maskarába, mert a túlvilági lények nem tudják megkülönböztetni a beöltözött embereket kísértettársaiktól.
A korai kereszténység szimbólumai is beépültek a hagyományba. Ilyen a koponya, ami a Golgota hegyet jelképezi. Ezen kívül a megnyílt sírok a középkori templomok falán gyakran feltűnő feltámadási jelenetekre utal.
Mi a szokás nálunk?
A magyar néphit szerint mindenszentek napján a lelkek visszalátogatnak a világunkba, a meggyújtott mécses pedig pont abban segíti őket, hogy visszataláljanak a nyugvóhelyükre. Ugyanúgy a sírok megtisztítása is ezt a célt szolgálja, hogy a lelkek szívesen is maradjanak a nyugvóhelyükön. Szokás még a halottak etetése: egy üres tányért tesznek ki ebédnél az elhunyt részére.
Bizonyos helyeken az a szokás is még él, hogy az elhunyt sírjához visznek ki ételt. A mécsesek gyújtása és a sírok megszépítése nemcsak tiszteletadás, hanem annak is a kifejezése, hogy az elhunyt személy(ek) emléke éljen tovább az élők, sőt az újabb generációk szívében is.
Összegzés
Valójában mindhárom ünnepnapnak ugyanaz a funkciója: a halottakról, a halandóságunkról való megemlékezés. A különbség csak annyi, hogy a halloween esetében inkább a halál kicsúfolása történik. Az, hogy adaptálunk egy szokást egy másik kultúrából, az csakis úgy történhet, ha annak a szokásnak a gyökerei megvannak már a miénkben is. Gondoljunk csak egyéb beöltözős ünnepeinkre, mint a farsang vagy a busójárás. Ha valamit átvesz egy kultúra, az azt jelenti, hogy szüksége van rá valamilyen szempontból.
Teljesen rendben van, ha…
Mindhárom ünnepet tartod: Hiszen mindegyik más-más módon segíthet a megemlékezésben vagy az öröm megélésében. Mindegyik ünnepnek van egy különleges hangulata, amik közösségi élmények révén hoznak színt az őszi időszakba.
Egyik ünnepet sem érzed a tiédnek: Az ünnepek csak akkor értékesek, ha személyes jelentőséggel bírnak számunkra. Annak, hogy valamit nem ünneplünk, társas okai is lehetnek, például az, hogy nincs kivel, de ez semmiképp nem csökkenti az elhunytak iránti együttérzés vagy tisztelet képességét. Ezenkívül a megemlékezés módjáról mindenki szabadon dönthet, hogyan számára a legjobb ezt megélni.
Csak a halloweent ünnepled: Egyre több kutatás mutat arra, hogy a hagyományok személyessé alakítása hozzájárul az érzelmi jóléthez. Tehát csak a halloween ünneplése semmiképp sem helytelen. A vidám, játékos ünneplés segíthet csökkenteni a mindennapi stresszt, teret ad a felszabadult örömnek, csökkenthetik a magányérzetet és növelik az összetartozás érzését.
A mindenszentek és halottak napját tartod fontosnak: A tradicionális ünnepek megtartása segít megőrizni a gyökereinkkel való kapcsolatot. Emellett lehetőséget ad arra, hogy szorosabb kapcsolatot éljünk meg elhunyt szeretteinkkel, és mélyebb, csendesebb módon dolgozzuk fel a veszteség érzését.
A bejegyzés forrása: https://www.instagram.com/pszichodiak/p/DBnyzNIh83F/
A bejegyzést készítette: Hugyik Lídia, Pszichodiák Alapítvány
Hugyik Lídia bejegyzései: https://www.instagram.com/explore/tags/pszichodiakhl/
Pszichodiák Alapítvány bejegyzései: https://www.instagram.com/pszichodiak/
Pszichodiák Alapítvány Szerkesztőség
Hivatkozás formája:
📚 Hugyik L. (2024). Melyiket ünnepeljem? Halloween vs. mindenszentek, halottak napja. Pszichodiák Alapítvány, Budapest, 2024.10.27.
❓ Miről olvasnál még szívesen?
Írd meg nekünk!