Job shadowing – te tudod, mi az?

A pályaválasztás előtt álló fiatalok számára az egyik legnagyobb kihívás, hogy megértsék, melyik szakma vagy karrierút lenne számukra a legmegfelelőbb. Korántsem egyedi eset, hogy egy egyetemista hallgató a diplomaszerzés közelében eszmél rá, hogy valójában nem is érdekli, esetleg nem is neki való a szak, amit továbbtanulási döntése során, gimnazista fejjel választott magának. Mindez még azokban az esetekben is előfordul, ha az illető a lehetőségekhez mérten alaposan utánanézett a területnek az interneten, komnzultált a tanáraival, iskolapszichológusával, esetleg nyílt napra, továbbtanulási expora is ellátogatott.

A választott szakjával betöltött munkakör, a szakterület valódi arca ugyanis gyakran eltér a tanórákon vagy a filmek idealizált világából merített ismeretektől, így a fiatalok számára rendkívül fontos, hogy közvetlen tapasztalatokat szerezzenek különböző szakterületeken. Ebben segíthetnek az olyan job shadowing programok, mint amilyen a HiJob, a HiSchool Alapítvány 2025. január 20-ai rendezvénye is, ahol a diákok valós munkahelyi környezetben, egy-egy szakember mellett, a gyakorlatban leshetnek be a választott szakmája kulisszái mögé.

A job shadowing programok lényege, hogy a fiatalok lehetőséget kapnak arra, hogy közvetlenül megfigyeljék egy-egy szakember mindennapi munkáját vagy interaktív, személyes párbeszédet folytathassanak a szakma több képviselőivel. A job shadowing során a diákok nemcsak a munkafolyamatokat ismerhetik meg, hanem betekintést nyerhetnek a munkahelyi kultúrába, a napi rutinba és a munkahelyi kapcsolatokba is.


Ez a gyakorlat segít abban, hogy a pályaválasztás előtt álló fiatalok tisztább képet kapjanak arról, hogy milyen a valós munka világában dolgozni, és milyen kihívásokkal kell szembenézniük egy-egy szakma képviselőinek, illetőleg mire (milyen előnyökre és milyen nehézségekre) számítsanak, ha egy adott szak mellett teszik le a voksukat. A job shadowing programok további fontos előnye, hogy segítenek a fiataloknak jobban megismerni saját érdeklődési körüket és erősségeiket. Egy-egy szakma megismerése gyakran segíthet abban, hogy a fiatalok rávilágítsanak, mi az, amit szívesen csinálnának napi szinten, és mi az, ami kevésbé vonzza őket. Mindez kiemelt jelentősséget kap a pályaválasztás előtt.

Nagyon hasznos az ilyen jellegű támogatás abban, hogy a fiatalok reális elvárásokat alakítsanak ki a jövőbeli karrierjükkel kapcsolatban, és elkerüljék a csalódásokat, amelyek akkor következhetnek be, ha túl idealizált képet alakítanak ki egy-egy szakmáról.

Praktizáló és leendő pszichológusokból, iskolapszichológusokból, trénerekből álló csapatunk is részt vett a HiJob 2025. január 20-ai programján, ahol a fiataloknak a pszichológuspálya ismert és kevésbé ismert arcáról. Az általunk szervezett program során szó esett arról, hogy milyen állomásai vannak a pszichológussá válás folyamatának, mivel foglalkozik egy pszichológus, és milyen tények és tévhitek kapcsolódnak a szakterülethez. A diákok emelett megismerhették a képzési útvonalakat és a módszerspecifikus képzési irányokat is. A diákokat számos kérdés foglalkoztatta, amelyek megválaszolására is sort kerítettünk az alkalom során.

Online pályaválasztási tartalmaink elérhetők telefonos Instagram applikációban, ahol a szakmáról és a módszerekről is folyamatosan bővítjük a tartalmainkat.  Workshopok, kitelepülések, előadások szervezésével kapcsolatban elérhetőségünk: info@pszichodiak.hu.