A szexuális nevelés meghatározó része a felnőtté válásunknak, ezért fontos, hogy beszéljünk róla és jobbá tegyük. Mai posztunkban pár ötletet hoztunk, hogy merre kéne elindulni.
A szexualitásnak fontos szerepe van az életünkben, az oktatása mégsem kielégítő. Emiatt a fiatalok nem megfelelő, felelőtlen szexuális tevékenységet folytatnak, ami felméréseken is látszik, és amit a felnőtt életükbe is továbbvisznek. Sok esetben az iskolai felvilágosítás pusztán biológiai szempontból közelíti meg a témát, vagy egyes esetekben démonizálja is azt.
Hazai felmérések szerint a fiatalok nagyjából 45%-a már 15 éves kora előtt elkezd nemi életet élni, ami később rossz irányba befolyásolja az önértékelésüket és a társas kapcsolataikat. Ezenfelül az is problémát jelent, hogy a fiatalok közel egyharmada semmilyen módon nem védekezik az együttlétek során. Európai szinten Magyarország áll a legrosszabbul óvszer használat terén.
Ahhoz, hogy egy felvilágosító program sikeres legyen, több mindent kell magába foglalnia, mint pusztán a biológiai tényeket. A nyílt, befogadó és tényekre építő kommunikáció lenne a cél, ami több oldalról járja körbe a témát. Egy pár szempontot összeszedtünk nektek.
Közös feladat
A megfelelő szexuális nevelésből a család, az oktatási intézmény és az egészségügy is kiveszi a részét, ezzel egy összetett és hiteles információáradást téve lehetővé.
Részletesebb információk
A szexualitás és az intimitás többről szól, mint hogy pusztán reproduktív szempontból álljunk hozzá. Fontos érinteni többek között: Testi funkciók változásait, Pontos információkat a terhesség elkerüléséről és esélyeiről, Fogamzásgátlási alternatívákat, Reprodukciót érintő betegségeket, szűrővizsgálatokat, Hogyan kommunikálják a határaikat, igényeiket partnerükkel, Párkapcsolatok működése.
Többalkalmas oktatási program
A sokszor egyszer általános iskola végén, vagy gimnáziumban megtörtént beszélgetés helyett többalkalmas, korosztálynak megfelelő program kialakítása lenne a cél. Az egyes alkalmak az előadásjelleg mellett csoportos feladatokkal és bizonyos szituációk eljátszásával is történhetnének. pl.: Hogyan utasítsuk el, ha valaki kéretlenül közeledik hozzánk?
Szülők oktatása
Szülőként nehéz lépést tartani a sok esetben gyerekekre káros médiatartalmakkal, még nehezebb azzal szembesülni, milyen korán találkoznak a szexualitással. Sok szülő kellemetlennek érzi, vagy nincsen megfelelő tudása ahhoz, hogy jól tudja tanítani gyerekét a szexualitásról. Fontos lenne nekik is biztosítani lehetőséget, hogy tanulhassanak.
A szexuális nevelés egy kiemelkedően fontos része a felnőtté válásnak. Megfelelő szexuális oktatással ki lehetne tolni az első szexuális együttlét korhatárát, javulhatna a fiatalok első meghatározó szexuális élményeinek minősége, és csökkenteni lehetne a nem kívánt tinédzserkori terhességek számát. Gondolatindítónak hoztuk ezt a posztot, de külföldi kísérleti programokra és kutatásokra alapoztuk a leírtakat.
A bejegyzés forrása: https://www.instagram.com/pszichodiak/p/DFHfV4SpsYH/
A bejegyzést készítette: Fekete Anna Hajnalka, Pszichodiák Alapítvány.
A szerző bejegyzései: https://www.instagram.com/explore/tags/pszichodiakfa/
Pszichodiák Alapítvány bejegyzései: https://www.instagram.com/pszichodiak/
Pszichodiák Alapítvány Szerkesztőség
Hivatkozás formája:
📚 Fekete A. H. (2025). Hogyan kéne tanulnunk az intimitásról? A szexuális nevelésről. Pszichodiák Alapítvány, Budapest.
❓ Miről olvasnál még szívesen?
Írd meg nekünk!
📚 Felhasznált forrás:
▫️ Hegedüs, R. D., Barth, A., Szerdi, M., & Szőllősi, G. J. (2020). Fiatalok szexuális magatartásának vizsgálata gimnáziumban tanuló fiatalok körében–egy vizsgálat kezdeti eredményei. OXIPO: Interdiszciplináris e-folyóirat, 2(3), 31–41.
▫️ Sedgh, G., Finer, L. B., Bankole, A., Eilers, M. A., & Singh, S. (2015). Adolescent pregnancy, birth, and abortion rates across countries: Levels and recent trends. Journal of adolescent health, 56(2), 223–230.
▫️ Women, U. N. & UNICEF. (2018). International technical guidance on sexuality education: An evidence-informed approach. UNESCO Publishing.
🔎 Olvass tovább a témában!
🟣 A nemi identitás. Gyakran használt kifejezések a szexualitás kapcsán. 1.rész
🟣 Miért szexelnek az emberek? A szexuális motivációról
🟣 A konszenzus. Gyakran használt kifejezések a szexualitás kapcsán
🟣 5 tipp, hogyan szeresd a partnered úgy, ahogy ő szeretné
🟣 Nemi szerepek hatása a szexuális vágyra
🟣 3+1 mérgező kulturális üzenet a szexualitásról
🟣 Az aszexualitásról
🟣 Tévhitek az aszexualitásról
🔵 Társas kapcsolatok Rovat,
🔵 Párkapcsolatok Rovat,
🔵 Érzelmek Rovat