Kovácsovits Fruzsina, Török Péter és Karsai Szilvia részvételével valósult meg az Egy asztalnál podcast epizódja 2025. január 24-én.
A beszélgetés résztvevői ebben az epizódban a karrier kezdő fiatalok előtt álló kihívásokat járták körbe: miért éreznek sokan már a húszas éveik elején kiégést? Hogyan hat a „hustle culture” és a folyamatos teljesítménykényszer a mentális egészségre? Szó esett még a kapunyitási pánikról is, ami az első nagy döntésekkel és élethelyzetekkel jár, illetve, hogy hogyan lehet ezt a szorongató időszakot átvészelni. A podcast felvételt követően a közönség kérdéseket is tehetett fel a beszélgetésben résztvevőknek.
Egy asztalnál a Tudatos Ifjúságért Alapítvány szervezésében
A projekt egy 10 alkalmas rendezvénysorozatot és online podcast műsort valósít meg, melynek célja, hogy a fiatalok és döntéshozók, közéleti szereplők közötti párbeszédet előmozdítsa, és lehetőséget teremtsen a fiataloknak arra, hogy aktívan részt vegyenek a városi döntéshozatalban, közösségfejlesztésben és aktív, érdeklődő állampolgárok legyenek.
Minden eseményhez egy-egy, az Európai Ifjúsági Célokhoz kapcsolódó, izgalmas témában hívnak meg szakértőket vagy közéleti szereplőket, akiknek megosztó, de fontos kérdéseket tesznek fel. Ezt a beszélgetést rögzítik, és később online elérhetővé teszik a podcast felületein, hogy azok is meghallgathassák, akik nem tudtak elmenni személyesen. Ezáltal több fiatalt érhető el, hosszabb időn keresztül.
A szakértőkkel való beszélgetés közben a nézőknek is lehetőségük lesz kifejteni a véleményüket a feltett kérdésekben: online kommentelhetnek és szavazhatnak, hogy egyetértenek-e az elhangzottakkal – a visszajelzéseiket eredményeit pedig később közösen megvitatjuk velük.
Rövid szünet után egy interaktív workshop keretében a résztvevők közösen feldolgozzák és megvitatják a beszélgetés során elhangzottakat. Újabb szempontokat hozhatnak be a diskurzusba, kifejthetik a saját álláspontjukat a témában és reflektálhatnak egymásra, és a meghívott szakértők/közéleti szereplők által elmondottakra. Ezeken az interakciókon keresztül fejlesztik az állampolgári aktivitáshoz szükséges kompetenciáikat.
Az epizód témája
A fiatalok mentális egészsége kiemelten fontos, mivel ez az alapja a hosszú távú jólétüknek, sikeres karrierjüknek és személyes fejlődésüknek. A fiatalkor az identitáskeresés, a társadalmi szerepek és a jövőre vonatkozó döntések ideje, és ha ebben az időszakban a mentális egészség nem megfelelően kezelt, az negatívan befolyásolhatja a fiatalok személyes és szakmai életét. Az egészséges mentális állapot segíti őket abban, hogy megküzdjenek a stresszel, sikeresen végezzék el a mindennapi feladatokat, és jó döntéseket hozzanak a jövőjükről.
A kiégés, amelyet leggyakrabban a munkahelyi környezetben figyelnek meg, ugyanakkor a fiatalok életét is veszélyeztető tényező lehet, különösen akkor, ha túlzottan nagy elvárásokkal és túlterheltséggel szembesülnek.
A fiatalokat különösen veszélyezteti a kiégés, mert több tényező is összefonódik életükben, amelyek növelhetik a mentális terheket:
-
Pályaválasztási és iskolai stressz: A pályaválasztás, a különböző tantárgyak és a jövőbeli karrier lehetőségei körüli bizonytalanságok miatt a fiatalok nagy stressznek vannak kitéve.
-
Túlterheltség és túlzott elvárások: A közösségi média, a szülői vagy társadalmi elvárások miatt sok fiatal érezheti úgy, hogy mindent tökéletesen kell csinálniuk, ami túlhajszoláshoz vezethet.
-
Szorongás és depresszió: A fiatalok mentális egészségének zűrzavara, mint például a szorongás vagy a depresszió, könnyen kiégéshez vezethet, mivel a fiatalok nem mindig ismerik fel a jeleket, vagy nem kérnek segítséget.
A kiégés megelőzése érdekében a fiataloknak megfelelő támogató környezetre és önismeretre van szükségük, hogy megtanulják kezelni a stresszt, fenntartani a mentális egészséget és megtalálni az egyensúlyt a munka, a tanulás és a pihenés között. A közösségi támogatás, a szakmai tanácsadás és a tudatos önfejlesztés mind fontos eszközök ahhoz, hogy a fiatalok elkerüljék a kiégést és sikeresen navigáljanak a felnőtt élet kihívásai között.
Workshopok, kitelepülések, előadások szervezésével kapcsolatban elérhetőségünk: info@pszichodiak.hu.