Az igazi önszeretet nem arról szól, hogy elkerüljük a hibáinkat, hanem hogy bátran vállaljuk őket és élvezzük az életet.
Mit értünk a “brat summer” alatt?
Charli XCX egy brit popénekesnő és dalszerző, akinek ezelőtt is volt néhány nagy sláger a tarsolyában. 2024 júniusában tört be igazán, és teremtett trendet a „Brat” című albumával.
Magyarra fordított jelentése “kölyök”. Azonban Charli értelmezésében ennél sokkal többről van szó. Célja, hogy újraértelmezze a “brat” szót. Mit jelent mindez pszichológiai szempontból, és hogyan befolyásolhatja a mindennapjainkat ez a hozzáállás?
Az üzenet: Vállaljuk fel magunkat még akkor is, ha nem vagyunk tökéletesek. Az önállóság és a magabiztosság fontosabb, mint a társadalmi elvárásoknak való megfelelés. Bár Charli 30-as éveit élő nők tapasztalatait meséli el, minden korosztály talál benne valamit, amivel rezonálhat.
A trend jelensége
A “Brat” visszahozza a korai 2000-es évek hangulatát, ami sokakban nosztalgikus érzést kelthet. Emellett egyértelműen kötődik hozzá az album borítóján is megjelenő, összetéveszthetetlen neon-zöld szín.
Ez az esztétika, és az “Apple” című dalhoz tartozó koreográfia nagyban hozzájárult ahhoz, hogy elterjedjen a jelenség.
Az egyszerűség és a közösség ereje megmozgatta az embereket.
Önbizalom vagy önszeretet?
A “Brat” album nem az önbizalomról szól, hanem az önszeretetről. Charli XCX arra invitál minket, hogy fogadjuk el a hibáinkat, és legyünk kedvesek magunkhoz, mert ez az igazi erő. Bár az önbizalom fontos, hajszolása káros is lehet. Az önszeretet ezzel szemben nem az egóról szól, hanem arról, hogy elfogadjuk magunkat hibáinkkal együtt, ezzel elkerülve a védekezést ellenük.
Az önszeretet
Az önszeretet egy hasznos eszköz, amikor nehéz helyzetekkel szembesülünk. Ha elfogadjuk a hibáinkat és nem ítéljük el magunkat, kevésbé érezzük magunkat túlterheltnek és könnyebben küzdünk meg a stresszel. Nem az elkerülésről szól, hanem arról, hogy reálisan tekintünk hibáinkra: “Aggódom a külsőm és a karrierem miatt, de ezzel mások is így vannak. Ember vagyok, ezért ez így van rendjén.”
A másik oldal
Fontos figyelembe venni, hogy a „brat” szó hagyományosan negatív jelentéssel bír. Maga a hozzáállás segíthet abban, hogy merjünk kiállni magunkért, és ne kérjünk elnézést azért, akik vagyunk. Azonban fontos figyelni arra is, hogy ne essünk át a ló túloldalára. A határozottság és az önállóság mind támogat minket a kiegyensúlyozott életben, de fektessünk nagy hangsúlyt arra, hogy ne váljon belőle önző vagy másokat figyelmen kívül hagyó magatartás.
Útravaló
Merd felvállalni önmagad!
Merj hibázni, majd tanulni belőle!
Merd megkérdőjelezni a normákat!
Sose feledkezz meg mások tiszteletéről és az empátiáról!
Az élet egy buli, ahol mind együtt vagyunk, tökéletlen emberek egy tökéletlen világban. Ne hagyjuk, hogy a nyár vége véget vessen ennek!
👉 A bejegyzés forrása: https://www.instagram.com/p/DAIF88kCUoV/
👉 A bejegyzést készítette: Kotroczó Evelin, Pszichodiák Alapítvány
👉 A szerző további bejegyzései: https://www.instagram.com/explore/tags/pszichodiakke/
Pszichodiák Alapítvány bejegyzései: https://www.instagram.com/pszichodiak/
Pszichodiák Alapítvány Szerkesztőség
Hivatkozás formája:
📚 Kotroczó E. (2024). „Brat summer” – véget kell, hogy érjen? Pszichodiák Alapítvány, Budapest, 2024.09.20.
❓ Miről olvasnál még szívesen?
📚 Források:
▫️ West-Rosenthal, L. B. (2024). What is ‘Brat Summer’ and Should You Worry About Your Kids Embracing It?
▫️ Allen, A. B., & Leary, M. R. (2010). Self‐Compassion, stress, and coping. Social and personality psychology compass, 4(2), 107-118.
▫️ BRAT. (2024, June 7). Spotify.