Miért vagy kimerült januárban?

Máris kimerültnek érzed magad, pedig még csak most kezdődött el az év? És vajon mit tehetsz, hogy ez az érzés csökkenjen?

Tél

A tél a sötétség és a hideg időszaka, amikor a természet és az ember egyaránt visszahúzódik. Az év végi lezárás és az elcsendesedés lehetőséget ad az elmélyülésre és a befelé fordulásra. A hosszú, komor napok olykor lehangoltságot és magányt hozhatnak, de egyben alkalmat teremtenek a befelé fordulásra és az önreflexióra is.

Ünnepek

Az ünnepek időszaka sokak számára nemcsak a meghittségről, hanem a rohanásról és a stresszről is szól. A vizsgaidőszak, az éves zárások és a végtelen teendőlisták mellett a tömeg, az ajándékvásárlás és az elvárások tovább fokozzák a nyomást. A túlfogyasztás, a kiköltekezés és a kötelező társasági események gyakran túlingereltséghez vezetnek, miközben a valódi pihenés és öröm könnyen háttérbe szorul ebben a felfokozott időszakban.

Érthető

Érthető, ha mindettől néha egyszerűen csak megállnál és lassítanál. Ha pihenésre, relaxálásra vágysz, vagy éppen kizárnád a külvilág zaját, hogy végre magadra figyelhess. Néha a legjobb döntés az, ha szünetet tartasz, kialszod magad, és hagyod, hogy a dolgok a maguk tempójában rendeződjenek.

Mit tehetsz?
1/ Fokozatos átmenet!

Ha az ünnepi forgatag után minden átmenet nélkül kezdődik újra a mókuskerék, akkor kimarad egy nagyon fontos fázis: a valódi kikapcsolódás és töltekezés, ami pedig feladata lenne ennek az időszaknak. Teremts erre tudatosan teret, engedélyezz magadnak szüneteket, megállókat, hiszen nem zsákmányolhatod ki magad évről évre, megállás, feltöltődés nélkül.

2/ Kerekedj fel!

Januárban sokan tapasztalják, hogy „leül” a hangulatuk, és ebből az állapotból nehezükre esik kibillenni. Pedig sokszor csak a kezdőlökés hiányzik: egy alapos szellőztetés, egy kiadós nyújtózkodás, körbesétálni a tömböt vagy behozni a postát. Bármennyire nehéz is, kezdetnek elég, ha csak 10 percre állítod a stoppert: azt viszont töltsd végig mozgással!

3/ Merj KICSIT álmodni!

Nincs annál lehangolóbb, mint amikor nem látszik az alagút vége. Fontos a big picture, ám ha az utolsó tartalékainkat éljük fel, bőven elég lehozni az aznapot vállalható színvonalon. Ne nyomaszd magad irreális elvárásokkal, újévi fogadalmakkal. Tűzz ki naponta egyetlen kisebb célt, és lépésenként haladj, hétfőről keddre, szerdáról csütörtökre, míg újból erőre kapsz.

4/ Szerezd vissza, ami elveszett!

Nem mindig az alvás a gyógyír a kimerültségre! Pláne nem akkor, ha az csak egy újabb pont a vég nélküli teendőlistádon. Helyette: Tedd fel magadnak a kérdést: mi veszett el, mit vett el tőled a kimerítő időszak? A belső békéd? Az örömöd? A másokkal való kapcsolódásod? A türelmed? A játékosságod? Az önbizalmad? És építsd vissza célzottan ezeket!

5/ Támogasd a regenerációt!

Egy kimerítő, lelkileg megterhelő, intenzív időszak a testen is nyomot hagy. Épp ezért, sokat tehetsz a kimerültség csökkentéséért, ha gondoskodsz a testedről, ami fizikailag is hordozza a terheket. Hidratálj, pihenj, étkezz nyugodtan és jóízűen, élvezve az ízeket. Ne sanyargasd kényelmetlen ruhákban, cipőkben és görnyedt testtartásokban. Ápold a tested és vigyázz rá!

 

 


A bejegyzés forrása: https://www.instagram.com/pszichodiak/p/DFAFlT-BMl2/
A bejegyzést készítette: Karsai Szilvia, Pszichodiák Alapítvány.
A szerző bejegyzései: https://www.instagram.com/explore/tags/pszichodiakx/
Pszichodiák Alapítvány bejegyzései: https://www.instagram.com/pszichodiak/
Pszichodiák Alapítvány Szerkesztőség

 

Hivatkozás formája:
📚 Karsai Sz. (2025). Miért vagy kimerült januárban?. Pszichodiák Alapítvány, Budapest.

 

❓ Miről olvasnál még szívesen?
Írd meg nekünk!

 

📚 Felhasznált forrás:
▫️ Boyes, Alice (2025). 3 Questions to Help You Recover After an Exhausting Workday. Psychology Today.

🔎 Olvass tovább rovatainkban!

🔵 Karácsony Rovat
🔵 Tél Rovat
🔵 Ünnep Rovat
🔵 Stressz Rovat
🔵 Érzelmek Rovat
🔵 Változás Rovat
🔵 Szokások Rovat
🔵 Pihenés Rovat
🔵 Produktivitás Rovat
🔵 Időgazdálkodás Rovat