Miért akarunk mindig többet? A hedonikus futópad elmélete

Megtörtént már veled, hogy elértél valamit, amire nagyon vágytál, amiért sokat dolgoztál, majd az újdonság erejének elmúlása után mégsem váltál tőle boldogabbá, elégedettebbé? Ezt a jelenséget magyarázhatja meg a hedonikus futópad elmélete.
A ,,hedonikus” kifejezés az élvezetekre utal. A ,,futópad” pedig arra, hogy valójában nem haladunk előre, mindig visszatérünk ugyanarra a pontra. Ez a pont a mi ,,boldogság alapszintünk”, ami többé-kevésbé állandó.

Az érme két oldala

Az alapvonalhoz való visszatérés érvényes mind pozitív, mind negatív események után. Nem csak a pozitív (új kapcsolat, anyagi javak, elért teljesítmény), hanem a negatív aktualitásokhoz (veszteség, negatív körülményváltozás) is képesek vagyunk hozzászokni.

Természetesen vannak olyan nagy horderejű események, amelyek jelentősen meg tudják változtatni az élethez való hozzáállásukat, főként a társas kapcsolatokban bekövetkezett változások. Az pedig, hogy folyamatosan javítani igyekszünk az életszínvonalunkon, mentális egészségünkön, természetes igény. Ha viszont az elégedettségünket például az anyagi javak megszerzéséhez kötjük, megüthetjük a bokánkat.

Az anyagi javakhoz való hozzászokás

Kutatások szerint a pénz egy bizonyos szintig boldogít. A jó anyagi körülményekhez való hozzászokásnak köszönhető, hogy vannak, akik új autót, nagyobb házat, további vagyont szeretnének megszerezni, annak ellenére, hogy erre nincsen feltétlenül szükségük. Ebben szerepük van a társadalmi normáknak is, amelyek hangsúlyt helyeznek az anyagi javak birtoklására.

Hogyan csökkentsük a hatását?

Ha vásárlással szeretnénk boldoggá tenni magunkat, egész életünkben költhetjük a pénzünket, a megvásárolt tárgyak mindig el fogják veszíteni a vonzerejüket. Érdemes inkább a változatosságra és az értelemmel teli célokra fókuszálni, tudatosan odafigyelni a pozitívumokra és gyakorolni a hálát.

Melyik ,,örömök” tartósabbak?

Azoknak a céloknak az elérése, amelyek belülről fakadnak és illenek a személyiségünkhöz, hosszantartóbb élvezetet okoz, mint a mások miatt kitűzött céloké (pl. közösségi média nyomás). Továbbá azok a tárgyak vagy események okoznak jelentősebb élvezetet, amelyek szentimentális jelentéssel bírnak számunkra (szerettünktől kapott tárgyak, egy életszakaszt jelképező tárgyak).

 


A bejegyzés forrása: https://www.instagram.com/pszichodiak/p/DFwsDePtmOr/
A bejegyzést készítette: Kreitli Fanni, Pszichodiák Alapítvány.
A szerző bejegyzései: https://www.instagram.com/explore/tags/pszichodiakn/
Pszichodiák Alapítvány bejegyzései: https://www.instagram.com/pszichodiak/
Pszichodiák Alapítvány Szerkesztőség

Hivatkozás formája:
📚 Kreitli F. (2025). Miért akarunk mindig többet? A hedonikus futópad elmélete. Pszichodiák Alapítvány, Budapest.

 

❓ Miről olvasnál még szívesen?
Írd meg nekünk!

 

📚 Felhasznált forrás:
▫️ „Hedonic Treadmill” by Psychology Today
▫️ Stenborough, R. Y. (2020). What to Know About the Hedonic Treadmill and Your Happiness by Healthline

 

🔎 Olvass tovább a témában!
🟣 A pénz nem boldogít… vagy mégis?
🟣 A háláról
🟣 Értelmesnek találod az életed?
🟣 Így küzdj meg a pénzügyi szorongással

🔵 Változás Rovat
🔵 Szokások Rovat
🔵 Pénz Rovat