Újra itt az időszak, amikor megtelnek a konditermek, hogy aztán februárra újra kiürüljenek. Vajon tényleg ez a legjobb időpont arra, hogy egy csapásra életmódváltásba kezdjünk? Erre a kérdésre keressük a választ.
Csillogó új kezdet
Január 1., a tiszta lap, maga az új kezdet. Mindenki más is most tesz fogadalmakat, izgatottan merülünk bele az új tervekbe, edzésbe kezdünk, kutatjuk, hogy mit tehetnénk, motiváltak vagyunk. Társas nyomást érezhetünk, hogy mi is nekikezdjünk valaminek.
Megfelelő az időzítés?
Nem lenne-e jobb tavasszal életmódváltásba kezdeni, amikor kedvezőbb az időjárás és kipihentük az előző évet és az ünnepi időszakot? Ugyanakkor az is igaz, hogy nem jó ötlet egy megadott időpontra várni azzal, hogy javítsunk az életmódunkon. Az arany középút talán az lehet, hogy lassanként engedjük bele magunkat a jelentős változásokba.
Apró lépések
A „mindent vagy semmit” mentalitás megnehezítheti, hogy lépésenként haladjunk a céljainkkal. Sokan gondolják, hogy napi 15-30 perc testmozgás nem hoz megfelelő eredményeket, ezért nincs is értelme ,,keveset edzeni”. Valójában napi kb. 30 perc extra testmozgás (sétától bármilyen edzéstípusig) jelentős pozitív hatással van a testi és a mentális egészségre is.
Elérhető legyen
Vonzó lehet számunkra, hogy mindent felsoroljunk egyszerre, amin csak javítani lehetne egy „ideális” életmód eléréséhez. Rendszeres testmozgás, egészséges étkezés, optimális időbeosztás, minden legyen! Ez egy gyakori buktató az újévi fogadalmak esetén, hiszen minden plusz szokás időt, energiát, figyelmet igényel. Érdemes lehet inkább egy-egy hónapot rászánni egy adott életterület „rendberakására”.
Okosabb célkitűzés
Válassz olyan célokat, amelyek valóban vonzóak számodra — és hosszútávon is ki tudsz tartani mellettük. Kezdetben érdemes lehet úgy gondolni rá, hogy az identitásod részévé teszel szokásokat, például „futó vagyok”, ami azt jelenti, hogy rendszeresen futni mész, legyen az heti 1 vagy több alkalom — nem pedig azt, hogy x kilométert futsz egy héten, vagy félmaratont teljesítesz x hónapon belül, amelyeket vagy tudsz teljesíteni, vagy nem.
Hogyan kezdj neki?
Az emberek többsége februárban feladja az újévi fogadalmait. Ha esetleg veled is megesik, hogy elhagysz egy szokást, ne ostorozd magad miatta — számos oka lehet. Ha továbbra is vonzó számodra egy cél, fuss neki újra, talán most megfelelő az időzítés.
A bejegyzés forrása: https://www.instagram.com/pszichodiak/p/DEolzVCtSph/
A bejegyzést készítette: Kreitli Fanni, Pszichodiák Alapítvány.
A szerző bejegyzései: https://www.instagram.com/explore/tags/pszichodiakn/
Pszichodiák Alapítvány bejegyzései: https://www.instagram.com/pszichodiak/
Pszichodiák Alapítvány Szerkesztőség
Hivatkozás formája:
📚 Kreitli F. (2025). Reális célok az új évre. Pszichodiák Alapítvány, Budapest.
❓ Miről olvasnál még szívesen?
Írd meg nekünk!
📚 Felhasznált forrás:
▫️ Frank, B. (2025). New Year’s Resolutions or Res-Illusions? Psychology Today.
▫️ American Psychological Association (2023). The secret behind making your New Year’s resolutions last
🔎 Olvass tovább a témában!
🟣 Tippek szokáskövetéshez
🟣 Így tedd szokássá a testmozgást!
🟣 Nem változtattad meg az életed januárban? Nem vagy egyedül!
🟣 A változás kis lépésekkel kezdődik
🔵 Célok Rovat
🔵 Szokások Rovat
🔵 Önfejlesztés Rovat
🔵 Változás Rovat