Posztolni vagy nem posztolni? Az újévi posztok mögött gyakran nemcsak az élmények megosztása áll, hanem a társadalmi elvárásoknak való megfelelés is.
Túl vagyunk az újévi éjszakán. A visszaszámlálás pillanata, a pezsgőbontás, a barátok és családtagok közelsége vagy éppen a csendes, otthoni ünneplés már csak emlék. De vajon hányan érzik most azt, hogy valami hiányzik, amíg nincs ott az Instagramon vagy a Facebookon?
Az online térben való jelenlétnek ez a formája sokszor az ünneplés szimbolikus folytatása. Az egyén ilyenkor nemcsak megéli, hanem közvetíti is az élményt, mintegy visszajelzést várva a külvilágtól. A lájkok és kommentek az elismerés egyfajta digitális változatát nyújtják, így az ünneplés élménye átlép a valóságból a virtuális világba.
A tartalmak küldésének 2 változata van: vagy egy személynek, privát tartalomként küldünk egy képet vagy pedig feltesszük közösségi oldalainkra, ahol széleskörűen láthatóvá válik szinte bárki számára. Mindkét fajta tartalommegosztás más üzeneteket hordoz.
1/ Privát kép küldése, pl. barátnak, szülőknek. A kapcsolat elmélyítését szolgálja, személyes figyelemről árulkodik.
- Üzenete: “Fontos vagy nekem, ezt csak veled szeretném megosztani.”
- Célja: A másik fél reakciója, véleménye vagy támogatása.
- Hatása: Erősítheti az egyéni kapcsolatot.
- Fókusza: A másik személy van a középpontban.
2/ Széleskörű posztolás, pl. Facebookra, Instagramra, TikTokra. Egy szélesebb közönségnek szól, kevésbé személyes.
- Üzenete: “Nézzétek, mi történik velem, szeretném, ha mindenki tudná.”
- Célja: A társadalmi elismerés vagy közösségi validáció.
- Hatása: Növelheti a láthatóságot, de felszínesebb is lehet.
- Fókusza: A posztoló van a középpontban.
Széleskörű posztolást kibontva: Minden poszt mögött más motivációk húzódnak. Az a legfontosabb, hogy tudatosítsuk, miért is érezzük fontosnak a megosztást – és valóban nekünk szól-e az ünnep, vagy csupán a külvilág visszajelzései irányítanak minket. Nézzük mik ezek!
Tipikus mondatok:
1/ „Miért nem posztoltál semmit az újévről?”. A mondat a „jogunk van tudni” üzenetét közvetíti. Ha valaki nem posztolja az olyan tipikus élményét, mint az újévi ünneplés, amit „mindenki posztol”, az emberek hajlamosak lehetnek azt feltételezni, hogy az illető el akar titkolni valamit, pl. hol és mit csinált szilveszterkor. Vagy pedig gondolhatják azt, hogy az újév várásakor nem történt semmi „említésre méltó”, mint például egy lánykérés.
2/ „Tudod, ki volt a legjobb buliban? Én!”. Vannak, akik a saját ünneplésüket hangsúlyozzák, és közvetve utalnak arra, hogy te is ismerd el az ő népszerű pillanatukat.
3/ „Ugye nem otthon ültél egész este?”. A kérdésben rejlő elvárás, hogy az egyén ne csak „otthon üljön”, hanem vegyen részt a szórakozásban, a társasági életben, és mutassa meg, hogy ő is „boldogan” ünnepel. Mert ha nem ezt teszi, akkor valami „baj van vele”. Mindezt arra célozva, hogy ünnepeinket ne személyes élményként, hanem a külső szemlélők számára is elérhető, látványos eseményként éljük meg.
4/ „Nem is láttam, hol voltál szilveszterkor!”. A mondat azt sugallja, hogy az emberek a közösségi média alapján következtetnek mások életére, és ami nincs fent az interneten, az meg sem történt.
Ne feledd!
Idén ne felejtsd el, hogy jogod van eldönteni hogyan ünnepelsz! Ne feledd… Ha úgy tartja kedved, jogod van szilveszterkor és bármilyen ünnepkor otthon ülni. Ahogyan élő találkozásokkor sem számolsz be mindenkinek mindenről, úgy online sem kell. Amögött, ha nem posztolsz, nem kell, hogy legyen semmilyen magyarázó ok.
Idén ne felejtsd el, hogy az újévet nem kell bizonyítanod senkinek sem!
A bejegyzés forrása: https://www.instagram.com/pszichodiak/p/DERvSt_NzUH/
A bejegyzést készítette: Hugyik Lídia, Pszichodiák Alapítvány
A szerző bejegyzései: https://www.instagram.com/explore/tags/pszichodiakhl/
Pszichodiák Alapítvány bejegyzései: https://www.instagram.com/pszichodiak/
Pszichodiák Alapítvány Szerkesztőség
Hivatkozás formája:
📚 Hugyik L. (2025). Új év, új élmények. Ha nem posztoljuk, meg sem történt? Pszichodiák Alapítvány, Budapest, 2025.01.01.
❓ Miről olvasnál még szívesen?
Írd meg nekünk!
🔎 Olvass tovább a témában!
🟣 Hogyan árulja el a profilod, hogy ki vagy?
🟣 4 tipp, mit ne tegyél, ha ghosting áldozata vagy?
🟣 Segítik-e a rajzfilmek az iskolaérettséget?
🟣 A társas összehasonlítás
🟣 Ami egy jól sikerült selfie mögött van
🟣 Látszat és valóság a közösségi médiában
🔎 Böngéssz kapcsolódó rovatainkban az Instagramon!
🔵 Társas kapcsolatok Rovat
🔵 Karácsony Rovat
🔵 Tél Rovat
🔵 Ünnep Rovat
🔵 Online tér Rovat