A pénzügyek még ma is tabutémának számítanak, különösen akkor, ha az embernek nehézségei akadnak a kezelésükben. De honnan is eredhetnek ezek a problémáink?
Viszonylag gyakran esik szó azokról a dolgokról, amelyeket, így vagy úgy, de a családunktól örököltünk: külsőnk, bizonyos tulajdonságaink, viselkedésünk egyes elemei. Azonban ritkábban beszélünk arról, hogy a pénzügyekhez való viszonyunkat is meghatározhatják az otthoni mintáink.
A generációs financiális trauma
Az egyén pénzzel való kapcsolatának halmozott károsodása, amely gyakran generációkon át öröklődik. Miért? Megfigyeléses tanulás. Megtanuljuk a látott viselkedést. Események újrajátszása. Ismételjük a mintákat. Lehetőségek felmérése. azt tartjuk elérhetőnek, amit láttunk.
Kiket érinthet?
Bárki átélheti a generációs pénzügyi traumát, de bizonyos emberek jobban veszélyeztetettebbek másoknál: történelmi traumát átélt csoportok, faji alapú diszkrimináció áldozatai, bármilyen rendszerszintű negatív megkülönböztetést átélők. DE! A jelenség nem csak anyagi helyzetből, hanem az ahhoz kapcsolódó érzelmi hatásokból és visszaélésekből is fakadhat (pl. stressz, bizonytalanság, szégyenérzet).
Néhány példája
- Válás vagy alacsony gyermektartás miatti anyagi problémák.
- Kimaradás (iskolai) programokról pénzhiány miatt.
- Pénzt csak kemény munkával lehet szerezni.
- A pénz büdös, a pénznek szaga van.
- Könnyen jött, könnyen megy.
- A pénz számolva jó.
- “Egymás zsebében turkálás”, “honnan van rá pénze”.
Hogyan hat ránk és a pénzügyeinkre?
Befolyásolhatja a közérzetünket, hathat arra, ahogy beszélünk a pénzről, irányíthatja a költéseinket, negatív vagy pozitív irányba is (pl. túlzott költekezés vagy spórolás). Mindezek miatt Mi is továbbadhatjuk ezt a viselkedési mintát, folytatva ezzel a trauma láncolatát.
Pénzügyi trauma a viselkedésben
Túl sok munka vállalása, hogy változzon az anyagi helyzet, túlköltekezés, pénzügyek tudatos nem követése, mert kellemetlen érzéssel jár, szégyen érzése, túlzott spórolás, élelmiszer-bizonytalanság miatti étkezési szokások.
A gyógyulás fontos lépései
Nem könnyű, de nem lehetetlen dolog kilábalni a pénzügyi traumából. Elismerni és belátni a helyzetet, önempátiát alkalmazni, pénzügyi határokat felállítani, támogatást kérni szakemberektől – pszichológiai és pénzügyi is lehet.
A segítség ereje
Segítséget kérni egyébként sem egyszerű, de egy olyan világban, ahol a pénzügyi nehézségek sokszor tabunak számítanak, különösen nehéz lépés. Ha úgy érzed, hogy a generációkon átívelő pénzügyi traumák hatással vannak rád, érdemes szakemberhez fordulni. Egy pszichológus vagy tanácsadó segíthet megérteni a családi mintákat, és megtalálni az utat a gyógyuláshoz.
A bejegyzés forrása: https://www.instagram.com/pszichodiak/”
A bejegyzést készítette: Tóth Bianka, Pszichodiák Alapítvány
A szerző bejegyzései: https://www.instagram.com/explore/tags/pszichodiaktb/
Pszichodiák Alapítvány bejegyzései: https://www.instagram.com/pszichodiak/
Pszichodiák Alapítvány Szerkesztőség
Hivatkozás formája:
📚 Tóth B. (2024). A pénz beszél, a trauma visszhangzik – Transzgenerációs pénzügyek. Pszichodiák Alapítvány, Budapest, 2024.11.27.
❓ Miről olvasnál még szívesen?
Írd meg nekünk!
📚 Felhasznált forrás:
▫️ Curtis, T. (2024, January 11). How generational trauma affects your finances and how to heal. NerdWallet
▫️ Marter, J. (2024). Financial Trauma: Symptoms, Causes, & How to Cope. Choosing Therapy.
🔎 Olvass tovább a témában!
🟣 Így küzdj meg a pénzügyi szorongással!
🟣 A pénzügyi szorongás – ahogy a gyerekek élhetik meg
🟣 „A pénz nem boldogít” vagy mégis?