Péntek 13 – Te miben hiszel?

2024. szeptember 13. és december 13. azon ritka napok egyike, amikor péntekre esik 13-a. Te miben hiszel? Szencse vagy balszerencse fog érni ezen a napon?

Péntek 13

A XX. században alakult ki a „Péntek 13” jelensége, és a nyugati kultúrákban különösen elterjedt. Ezen a napon sokan nem ülnének repülőre, legszívesebben nem mennének el dolgozni, mert attól félnek, szerencsétlenség éri őket. A tizenhármas számtól való félelmet a triszkaidekafóbia néven is illetik.

A babonák védőpajzsként szolgálnak a kiszámíthatatlanság, bizonytalanság ellen. Így péntek 13-án az emberek azt érezhetik, fel vannak készülve a legrosszabb dologra, ami történhet. Ugyanakkor ebben sem vagyunk egyformák, vannak, akik hajlamosabbak hinni a babonákban.

A következőkben megnézzük, hogyan lehet még erre a napra tekinteni a pszichológia eszköztárával:

• Önbeteljesítő jóslat: „Ez egy szerencsés nap lesz.”

• Átkeretezés: „Ma a 12+1. nap van, tehát előszombat.”

• Bűnbakképzés: „A fekete macska tehet róla.”

• Kontrollhely: „Hiába teszek bármit, a péntek 13-ák már csak ilyenek.”

• Perspektívaváltás: „Nem számít, hetek múlva már nem is emlékszem rá.”

• Elfogadás: „Tizenharmadika van. És?”

 

 

 

Videó megtekintése másképp

Hiedelmeink nyomában

Amikor a világ dolgaival találkozunk, elménkben magyarázatokat, összefüggéseket teremtünk a dolgok és a tapasztalataink között. Ezeket a következtetéseket levonhatjuk közvetlenül a személyes tapasztalataink nyomán, de éppúgy átvehetjük ezeket a másoktól hallott történetek vagy akár internetes források alapján is.

 

A hiedelmeknek általában van (vagy valaha volt) tapasztalati magja, ám néha porszem csúszhat a gépezetbe. Érzékszerveink néha becsaphatnak, ezért olykor téves következtetésre juthatunk. Az is előfordulhat, hogy nem tudjuk pontosan, hogy az átélt helyzet számos tényezője közül melyik mutat összefüggést az általunk megtapasztalt következményekkel.

 

A hiedelmek konstrukciók

Az egykor saját tapasztalaton alapuló történetet elmesélve mások elhiszik, átveszik, továbbadják, és tartósan megőrzik. Legalábbis azokat, amelyek illeszkednek az adott kultúra már meglévő hiedelemrendszerébe. A tapasztalataink továbbadása közben a történet elemei változhatnak az idők során, bizonyos elemek elveszhetnek, a hiedelem új elemekkel, jelentésekkel is kiegészülhet, elveszítve az eredeti összefüggést.

 

Okos Hans

Egy ló igen bonyolult számtani műveletek elvégzésére volt képes. Ha valaki kérdezett tőle valamit, az állat pontosan annyit dobbantott a lábával, amennyi a helyes válasz volt. Sokáig tartotta magát a hiedelem, hogy különleges képességei vannak, mígnem sikerült igazolni, hogy Hans csak azok jelenlétében “számol helyesen”, akik maguk is tudják a választ a feltett kérdésre. A ló ugyanis a közönség apró, öntudatlan jelzéseire reagált valójában.

 

Babonás galambok

A viselkedés kialakulásában nagy szerepet játszhatnak a megerősítések. Skinner éhes galamboknak fix időközönként adott magot. A galambok egy idő után különösen kezdtek viselkedni. Volt, amelyik körbe-körbe kezdett forogni, egy másik a fejét ütögette a falba – azaz épp azt folytatták, amit akkor tettek, amikor az étel megérkezett a ketrecükbe. Elméjükben megteremtődött az összefüggés a saját viselkedésük és egy környezeti esemény között.

 

Shiloh-i csata

Az amerikai polgárháború idején a Shiloh-i csata óriási veszteségekkel járt. A sebesült katonák még napokig feküdtek elláttatlanul a csatatéren. Életüket az angyali ragyogásnak köszönhették. A nedves, hideg földön feküdve sebeik kék fénnyel világítottak éjszaka. Az akkori hiedelemrendszerbe az angyali magyarázat jól illeszkedett. (150 évvel később a tudomány is talált magyarázatot a jelenségre, lumineszcens baktériumok fertőtlenítették a sebeket).

 

Sült marhacomb

Egy fiatal kutató történetéről számol be könyvében Csányi Vilmos. A kutató barátnője a pácolást követően mindig úgy helyezte a húst a tepsibe, hogy egy szeletet levágott belőle, és azt a nagyobb darab mellé tette. “Ezt így kell sütni” szólt a magyarázat. Mivel az édesanyja is eme hiedelem alapján sütött, megkérdezték a nagymamát. A hiedelem eredete az ő fiatalkorában gyökerezett, amikor nem volt nagyobb tepsijük, és csak egy szeletet levágva fért el benne a hús.

 

Önkorlátozó hiedelmek

Ahogyan a világ dolgairól, úgy a többi emberrel, illetve saját magunkkal kapcsolatban is rendelkezünk hiedelmekkel, melyeket hajlamosak vagyunk készpénznek venni, és viselkedésünket, boldogulásunkat ezekre alapozni. A mögénézés azonban segíthet. Érdemes megvizsgálni, ezeknek a hiedelmeinknek mennyi a valóságalapja.

 

 

👉 Kapcsolódó bejegyzéseink:

https://www.instagram.com/p/CHhpecYBAkr/

📚 Karsai Sz. (2020). Péntek13 & pszichológia. Pszichodiák Alapítvány, Budapest, 2020.11.13.

https://www.instagram.com/p/CyU5Q3lPmg7/

📚 B. Varga B. (2023). Péntek13 – Te miben hiszel? Pszichodiák Alapítvány, Budapest, 2023.10.13.

Hiedelmeink nyomában

📚 Karsai Sz. (2022). Hiedelmeink nyomában. Pszichodiák Alapítvány, Budapest, 2022.05.13.

További érdekességek
👉A szerzők bejegyzései:

Karsai Szilvia, Pszichodiák Alapítvány https://www.instagram.com/explore/tags/pszichodiakx/

B. Varga Boglárka Pszichodiák Alapítvány https://www.instagram.com/explore/tags/pszichodiako/

 

Pszichodiák Alapítvány bejegyzései: https://www.instagram.com/pszichodiak/

Pszichodiák Alapítvány Szerkesztőség

 

❓ Miről olvasnál még szívesen?

Írd meg nekünk!