Vajon te minden fontos (és helyes) információt tudsz a menstruációról? 2024-ben még mindig tabutémának számít, ami sajnos tovább ront azon, hogy mennyire keveset tudunk egy ennyire alapvető természetes emberi működésről!
A menstruáció csak vérzést jelent.
A női ciklus, amelynek egy részlete a menstruáció, mindenféle hormonális változással jár, amelyek befolyásolják a nemi működésen felül többek között a hangulatot, az emésztést és az alvásminőséget is. A menstruációs fájdalmak pedig nem csak a méh, hanem például a derék tájékára is kisugározhatnak.
Minden hónapban ugyanakkor ,,jelentkezik”.
A női ciklus ÁLTALÁBAN 28 napos, azonban a népesség szintjén és egyéni szinten is jelentős különbségek jelentkezhetnek. Tehát egy 28 napos, teljesen rendszeres ciklus esetén (ami nem jellemző) a menstruáció minden 28. napon jelentkezik és kb. 4 napig tart.
A menstruáció és a menstruációs termékek szégyellnivalóak.
A menstruáció körüli stigma és tabu továbbra is fennáll. Amit tehetünk, hogy nyíltan beszélünk róla barátainkkal, családunkkal, gyermekeinkkel, ezzel biztonságos légkört teremtve és elősegítve például azt, hogy aggodalom esetén megtörténjen a segítségkérés.
A nők idegesek és türelmetlenek a menstruációjuk alatt.
Míg a menstruáció a legtöbb ember számára egy általánosságban kellemetlen élmény, a klinikailag megállapítható érzelmi zavarok, a PMS (premenstruációs szindróma) és a PMDD (premenstruációs diszfóriás zavar) a menstruálók kevesebb, mint 10%-át érintik.
A bejegyzés forrása: https://www.instagram.com/p/DAU96R1KLJH/
A bejegyzést készítette: Kreitli Fanni, Pszichodiák Alapítvány
Kreitli Fanni bejegyzései: https://www.instagram.com/explore/tags/ pszichodiakn /
Pszichodiák Alapítvány bejegyzései: https://www.instagram.com/pszichodiak/
Pszichodiák Alapítvány Szerkesztőség
Hivatkozás formája:
📚 Kreitli F. (2024). 4 tévhit a menstruációval kapcsolatban Pszichodiák Alapítvány, Budapest, 2024.09.25.
❓ Miről olvasnál még szívesen?
Írd meg nekünk!
Felhasznált forrás:
▫️ American Psychological Association: Speaking of Psychology (2023). How hormones and the menstrual cycle affect mental health, with Tory Eisenlohr-Moul, PhD.
▫️ Thiyagarajan, D. K., Basit, H. & Jeanmonod, R. (Updated 2022.10.24.) Physiology, Menstrual Cycle. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.