A mindennapok során számos olyan mérgező üzenettel találkozhatunk, amik azt közvetítik felénk, hogyan kellene megélni a szexualitásunkat. Mai bejegyzésünkben ezekből hoztunk el nektek néhányat.
„Egy nő legyen passzív és visszafogott”
Több társadalmi üzenet szerint nőként kívánni és szeretni a szexet szégyellnivaló dolog. Ezen normák szerint egy nőnek „tisztának” kell maradnia és megvetendő dolognak számít, ha több partnere is volt. Ez az üzenet hozzájárul a nők alárendeltségéhez, bűntudat érzéséhez és a kevésbé kielégítő partneri viszonyhoz.
„Férfiasság = szexuális teljesítmény”
A férfiak ezzel szemben azzal az üzenettel találkoznak, hogy a férfiasság mércéje a szexuális teljesítmény. Azaz hódítsanak meg minél több nőt, álljanak mindig készen a szexre, amiben „jól teljesítsenek”, legyenek mentesek az érzelmektől, ami „a gyengeség jele”.
„Legyen változatos szexuális életed”
A XX. században a morális üzenet mellett annak egy másik véglete is megjelent. A pornófilmek megjelenésével gyakran azt az üzenetet kapjuk, hogy a szexuális életünknek intenzívnek, változatosnak és „tökéletesnek” kell lennie. Ez az üzenet a nők ártatlanságáról a tárgyiasításukra helyezi a hangsúlyt, míg a férfi esetében tovább él a „macsó” sztereotípia.
„Nézz ki tökéletesen”
A médiában olyan irreális elvárásokkal találkozhatunk, mint hogy ne legyünk túl soványak, de kövérek se, maradjunk örökre fiatalok. „Hiszen csak így lehettünk mások szemében vonzóak.” A normáknak való megfelelés önostorozáshoz és negatív önképhez vezet. Ezek pedig hatással vannak testi-lelki egészségünkre és szexuális életünkre.
A bejegyzés forrása: https://www.instagram.com/p/C_pg2E1R0J3/
A bejegyzést készítette: Barczikay Dóra, Pszichodiák Alapítvány
Barczikay Dóra bejegyzései: https://www.instagram.com/explore/tags/ pszichodiakbd/
Pszichodiák Alapítvány bejegyzései: https://www.instagram.com/pszichodiak/
Pszichodiák Alapítvány Szerkesztőség
Hivatkozás formája:
📚 Barczikay D. (2024). 3+1 mérgező kulturális üzenet a szexualitásról. Pszichodiák Alapítvány, Budapest, 2024.09.08.
❓ Miről olvasnál még szívesen?
Írd meg nekünk!
Felhasznált forrás:
▫️ Nagoski, E (2024): Úgy, ahogy vagy. Az önfeledt szexualitás pszichológiája. Libri Könyvkiadó Kft.